درمان دارویی روانپزشکی

درمان دارویی روانپزشکی

از درمان دارویی روانپزشکی چه می دانید؟

به نظر شما چه مقدار دوز دارویی برای درمان بیماری های روحی-روانی نیاز است؟

دوز دارویی چه تاثیری در درمان بیماران دارد؟

دوز شروع و دوز هدف، محدوده ی تعیین کننده ی دارو برای بیماران مراجعه کننده به متخصص اعصاب و روان می باشد.

دوز عبارت است از؛ مقدار دارویی که پزشک برای بیمار خود تجویز می نماید. در اصطلاح انگلیسی به این مقدار تعیین شده، دوز dose می گویند.

  • معمولا دوز هدف در مراحل ابتدایی درمان بیمار، از سوی روانپزشک تجویز نمی گردد.
  • معمولا درمان دارویی در کودکان و افراد سالمند، از دوز خیلی کم آغاز می شود.
دارو درمانی در روانپزشکی

دارو درمانی در روانپزشکی

عوارض مصرف داروهای روانپزشکی

لازم به ذکر است؛ روانپزشک از بدو درمان دارویی شرایط بیمار را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد تا، از شدت عوارض و واکنش های فرد نسبت به دوز مصرف داروها، مطلع شود.

اگر پزشک از همان ابتدا، دوز هدف را برای درمان دارویی در نظر بگیرد، عوارض متعددی برای بیمار به وجود می آید. به دنبال این امر، بیمار اصطلاحا دارو زده می شود و دیگر میلی به مصرف آن ندارد.

داستان مستند

اخیرا برای یکی از بیمارانم (خانمی با بیش از ۷۰ سال سن) درمان دارویی را آغاز کرده بودم. بعد از مدتی ایشان از احساس درد (دردهای عصبی پراکنده) گله و شکایت می کردند.

بنده از ایشان خواستم تا برای پایش و تنظیم دوز مصرفی دارو به مطب مراجعه نمایند. اما ایشان با اعتقاد بر اینکه دارو تاثیری در درمان او نداشته است، مصرف دارو را قطع کرده بودند.

بعد از فالو و پیگیری مشخص شد که این خانم به تشخیص خودشان (که فکر می کردند از مصرف داروهای مربوطه جواب نگرفته اند) مصرف دارو را قطع کرده اند. علت این امر بی اعتمادی بیمار به پزشک بود.

این خانم باید ادامه ی جلسات درمانی را شرکت می کردند تا دوز داروها به آرامی و طبق اصول مربوطه (بنا به تحمل فرد و شرایط جسمانی و روحی او) افزایش پیدا می کردند تا جایی که شاهد پاسخگویی به مصرف دارو می بودیم.

دوز داروهای روانپزشکی

دوز داروهای روانپزشکی

نتایج حاصل از درمان دارویی روانپزشکی

به گفته روانپزشک خوب در تهران این مسئله تنها در خصوص افراد مسن و سالمند صدق نمی کند! بلکه ممکن است افراد کم سن و سال (کودکان و نوجوانان) نیز، از روند دارو درمانی خود نتیجه ی مطلوبی را کسب نکنند. خواهشی که از این افراد دارم این است که در صورت پاسخ نگرفتن از مصرف دارو، به همان پزشک مراجعه نمایید و او را از عدم دریافت نتیجه ی مطلوب از درمان دارویی خود مطلع سازید.

روانپزشک با آگاهی پیدا کردن از روند درمانی شما، ممکن از در برنامه ی درمانی خود تغییراتی را بگنجاند. به طور مثال دوز دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری را به جایگزین نماید.

به خاطر داشته باشید؛ ممکن است همیشه با نسخه ی اول انتظارتان از روند درمان برآورده نشود.

چیکده مطلب

همانطور که در مطالب فوق بیان شد؛ دوز ابتدایی (یعنی دوز شروع دارو) با دوز هدف آن متفاوت می باشد.

دوز دارویی روانپزشکی برای درمان بیماری طبق نظر بهترین روانپزشک در تهران تجویز می گردد. پزشک با معاینه ی بیمار و در نظر گرفتن پارامترهای مهم مانند سلامت جسمانی، سن بیمار، شدت و عمق اختلال روحی و روانی او و… داروی مخصوصی با دوز مناسب تجویز می نماید.
سایر مقالات ارائه شده:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *